Loading...

Job

Detalii job

Internship Juridic

Candidatul ideal:

  • Studii superioare juridice in curs sau finalizate
  • Gândire analitică, integritate şi atenţie la detalii
  • Abilităţi de relaţionare interpersonală şi de comunicare
  • O bună capacitate de evaluare a riscului
  • Abilităţi dezvoltate de planificare şi organizare
  • Cunoştinţe de operare PC (pachetul MsOffice, Excel)

Descrierea jobului:

  • Analizează toate documentele companiei pentru a asigura respectarea prevederilor legale şi oferă consultanţă juridică clienţilor companiei
  • Actualizează permanent informaţiile referitoare la noile modificări de legislaţie de interes comercial
  • Consiliază managementul cu privire la corectitudinea şi modul de realizare a planurilor şi strategiei elaborate, din punct de vedere legal
  • Analizează contractele de muncă din punct de vedere legal
  • Asistă angajatii în cadrul proceselor de angajare, verifică dosare de angajare şi întocmeşte contracte de muncă
  • Administrează documentele corporaţiei şi comunică cu Registrul Comerţului, Camera de Comerţ, Camera de Munca şi celelalte organisme de reglementare
  • Realizează evidenţa contractelor de muncă, de intermediere
  • Monitorizează respectarea prevederilor legale din contracte
  • Colaborează cu departamentele interne ale companiei
  • Menţine relaţia cu reprezentanţii Inspectoratului teritorial de muncă şi cu alte instituţii publice
  • Raportează orice modificare apărută în Monitorul Oficial privind taxele de timbru, tarifele şi taxele notariale etc.

Vei invata:

  • Sa lucrezi in echipa dar si sa te descurci singur(a)
  • Sa te organizezi pe tine insuti, sa iti organizezi timpul si activitatea
  • Sa comunici cu celelalte departamente din cadrul companiei
  • Vei beneficia de indrumare dar vei fi nevoit sa descoperi lucruri noi si fara ajutor